Tajemná zkratka BuJo neboli Bullet Journal, spojení, které pomalu, ale jistě začíná prostupovat životy mnohých lidí. Možná jste se s tímto termínem už také setkali. A možná jste se taky ptali: Co to vůbec ten Bullet Journal je? K čemu je dobrý? Můžu ho využít? Co všechno k tomu budu potřebovat?
A protože my třeba BuJo zbožňujeme, rozhodli jsme se připravit krátký seriál, ve kterém vám zkusíme odpovědět nejen na tyto otázky, ale také vám předat základní tipy, jak s touto metodou organizace práce začít. Připravte si tedy svůj Rocketbook a pojďte na to.
Co to vůbec ten Bullet Journal je?
Bullet Journal je relativně nová metoda (využívající ovšem starých prostředků) organizace práce. Vymyslel ji digitální designér Ryder Carroll z Brooklynu a charakterizuje ji jako analogový systém do digitální doby.
Zjednodušeně jde o způsob, jakým si zapisovat poznámky a plánovat události efektivně a přitom jednoduše a svobodně. Může to být váš seznam úkolů (to-do list), poznámkový blok, skicák nebo deník, ale s největší pravděpodobností bude vším dohromady, a to v jednom zápisníku.
K čemu je dobrý?
BuJo používá systém jednoduchého rozvržení stránek propojeného ještě s jednoduššími symboly, přičemž nic nepřikazuje. Naopak, kreativitě se v tomto případě meze nekladou, BuJo má být efektivní zejména pro vás a váš způsob práce.
Jediný zápisník se tak může stát vaším diářem, plánovačem i poznámkovým blokem, a to aniž byste se cítili jakkoli omezeni. Systém kontroly splněných úkolů a jejich přesouvání nebo zahazování vás motivuje k efektivnímu plnění toho důležitého a naopak vyřazení toho nepodstatného.
Můžu ho využít?
Metoda Bullet Journalu je vhodná pro všechny, kdo:
- mají milion úkolů poznačených všude možně,
- milují pero a papír,
- si rádi stanovují cíle a sledují své zvyky,
- milují psaní poznámek, tvoření kresbiček, barevné tužky,
- skutečně milují diáře a plánovače,
- chtějí zlepšit organizaci své práce.
Nic z toho ovšem není podmínka proto, abyste si BuJo zamilovali. ;-)
Co všechno k tomu budu potřebovat?
Jak jsme naznačili v úvodu, metoda Bullet Journalu je založená na jednoduchosti, proto i věci potřebné k jejímu začlenění do vašeho života jsou velmi prosté. Je to jen zápisník a pero (případně fixy, barevné propisky a podobně, záleží, jak moc pestrý chcete svůj žurnál mít).
A protože nejen Ryderu Carrolovi se osvědčily tečkované stránky, není nic lepšího než se do BuJo pustit s novým Rocketbookem a perem Pilot FriXion. :-)
V dalších dílech si postupně přiblížíme základy psaní poznámek systémem BuJo, řekneme si, co jsou to takzvané moduly, jak přenášet jednotlivé úkoly a události mezi jednotlivými dny, a prozradíme i další tipy a triky.
Přečíst si o BULLET JOURNAL DRUHÝ DÍL
Jste připraveni ke startu?