Rocketbook a jídlo: Jak si naplánovat jídelníček, zhubnout a ušetřit

Když už za potraviny utrácíme tolik peněz, co takhle jíst pestře a zdravě? Pojďte se přečíst, jak na to – vystačíte si jen s Rocketbookem a kapkou pečlivosti.

V Česku průměrně utratí každý z nás za potraviny přes 50 tisíc korun ročně. Spousta peněz, za které bychom rádi měli každý den na stole samé zdravé, pestré a chutné jídlo. Proč tomu tak často není? Chce to totiž trochu péče a systém. Pojďte se podívat, jak na to – pokud možno s Rocketbookem.

Dobrých důvodů, proč si začít do Rocketbooku plánovat jídlo, je spousta:

  • Dochází nám fantazie při vymýšlení obědů a večeří, takže jíme pořád to samé
  • Hýbeme se, ale nehubneme, pes bude nejspíš zakopaný ve stravě
  • Na nákupech zapomínáme důležité věci, a naopak občas kupujeme, co už doma máme
  • V lednici sem tam objevíme prošlé potraviny, které nezbývá než vyhodit
  • Trávíme moře času drobnými nákupy, přitom by stálo za to vzít to jednou za čas z gruntu 

Poznáváte se? Pojďme těmto každodenním malým katastrofám zatnout tipec.

Krok 1: Sestavte si týdenní jídelníček

Když se řekne jídelníček, možná si představíte školní jídelnu, letní tábor nebo scénu z Pelíšků. Rozdíl je v tom, že tenhle jídelníček bude jen a jen váš (nebo vaší rodiny). 

V praxi to vypadá tak, že si do Rocketbooku narýsujete permanentním fixem šablonu s týdenním rozvrhem a pustíte se do vyplňování perem Pilot FriXion. Naplánujte si snídaně, obědy, večeře, ale klidně i dopolední a odpolední svačinku. Ve finále to může vypadat třeba takhle:  

1*6kb5OmulYzN-Bm5PpGje1g

Nikdo neříká, že musíte vyplnit všechna okénka. Nezapomeňte si ale jídelníček vždy nahrát do aplikace, ať máte inspiraci pro příště a ať si můžete vyhodnotit své stravovací návyky. K tomu se ovšem ještě dostaneme.

Krok 2: Sepište si recepty

Další stránku nebo dvě svého Rocketbooku použijte na soupis receptů, opět se šablonou vytvořenou permanentním fixem. Ta by měla mít přinejmenším dvě okénka – jedno na suroviny, druhé na samotný recept. Přidat můžete i kalorickou hodnotu, počet porcí nebo třeba orientační dobu přípravy.

Co se týče receptů, nemusíte to zas tak hrotit, zvlášť pokud nemáte ambice napsat vlastní kuchařku. Stačí se krátce odkázat tam, kde najdete podrobnosti (např. název knihy a číslo stránky). Nebojte se vzít si Rocketbook k ruce při vaření – stránky jsou vůči šmouhám a mastnotě odolnější než obyčejný papír. 

1*jZdEzJCwZcugyW4H2TZr1g

Krok 3: Vytvořte si nákupní seznam

Když už máte suroviny, dejte je všechny dohromady a udělejte si zvlášť nákupní seznam, se kterým pak rovnou vyrazíte do obchodu (nebo všechno naklikejte v e-shopu). Tady permanentní fix potřebovat nebudete, tady bude vám stačit pero Pilot FriXion.

1*oxDbUJqWEAs0cHF_EDTpPA

Seznam si můžete odškrtávat přímo v Rocketbooku. Nebo si ho nahrajte do aplikace a využijte funkci Smart list (Settings > Hadwriting Recognition (OCR) > Smart list), kam se vám položky samy přepíšou a vy už jen odškrtáváte.

1*R2ZVQfp6bqJOj_xUI7wqlQ

TIP: Když píšete nákupní seznam, nezapomeňte dávat příbuzné položky k sobě (ovoce a zelenina, pečivo, trvanlivé potraviny). Nestyďte se využít i barvičky. Strávíte pak méně času pobíháním mezi regály.

Jsou na vás 3 kroky moc? Místo plánování zkuste deníček

Možná si nedovedete představit, že byste si plánovali jídlo na celý týden dopředu. Zvlášť, pokud často chodíte jíst ven, čas od času nestíháte jídlo vůbec a většinou si dáte prostě to, na co máte zrovna chuť. I když ale patříte mezi spontánně naladěné gurmány, mít v Rocketbooku jídelníček pro vás pořád dává smysl. 

Nakreslete si jídelníček (viz krok 1) a místo plánů si prostě každý večer si do něj zapište, co jste všechno během dne snědli. Až bude plný, zkoukněte ho od začátku do konce. Kdo ví, za týden dva třeba získáte vy nebo klidně i váš nutriční poradce odpovědi na otázky, které vás už dlouho trápí: 

  • Nepřeháním to s fast foodem, s masem, se sladkostmi?
  • Nevynechám snídaně poslední dobou nějak často?
  • Jím dost ovoce a zeleniny, vitamínů a vlákniny?

Jídlo je prostě příliš důležité, než abychom nad ním nepřemýšleli. A dvojnásob to platí pro všechny gurmány a foodies. Nakonec, jak řekl spisovatel George Bernard Shaw: „Žádná láska není tak opravdová, jako láska k jídlu.“

Inspirujte se také, jak se stát ranním ptáčetem a být proklatě produktivní už od rozbřesku až do večera.