Švýcarští vědci přišli s novou studií, jak zabránit oteplování naší planety. Podle této studie je potřeba zalesnit území rozlohou podobnou velikosti Spojených států, a to co nejrychleji. Účinnost studie je však podmíněná celkovým snižováním emisí oxidu uhličitého. Na naší planete se nachází přibližně 3 biliony stromů a je potřeba vysadit ještě jeden.
Podle výzkumů by v průběhu několika desetiletí nové stromy měly být schopné přeměnit na biomasu téměř 750 miliard metrických tun oxidu uhličitého, který značnou částí přispívá k oteplování Země. Toto množství přibližně odpovídá míře vypuštěného oxidu uhličitého lidmi za posledních 25 let.
Rychlé, účinné, prospěšné
Mladé stromy si berou z atmosféry větší množství oxidu uhličitého než starší. Proto by podle vědců proces probíhal nesmírně rychle. Největší potenciál pro zachytávání CO2 mají tropické oblasti.
„Tohle je nejlevnější a současně nejefektivnější řešení klimatické změny.“ uvedl klimatolog Thomas Crowther. V práci, na které se podílel uvádí, že státy jako jsou Rusko, USA, Kanada, Austrálie, Brazílie a Čína mají nejvíce místa na vysazování nových stromů, aniž by to ohrozilo jejich ekonomiku.
Profesor Crowther zkoumal i jiné cesty, jak zmírnit a zpomalit klimatické změny. Jednou z nich byl například přechod od konzumování masa k vegetariánství. Nakonec však dospěl k závěru, že vysazování stromů je mnohem efektivnější, protože stromy dokáží ze vzduchu vysát obrovské množství oxidu uhličitého. Vysazování stromů by mělo další pozitivní dopad, a to ten, že nové stromy pomůžou zpomalit ničení biodiverzity.
Jak ale bylo řečeno, toto řešení nebude fungovat na 100 %, pokud se současně i jinými kroky nebudou snižovat emise oxidu uhličitého.
Budujme lepší svět
Bilion stromů sa nám za prodané Rocketbooky pravděpodobně vysadit nepodaří, ale věříme, že každý zasazený strom má smysl. Přečtěte si, jakým způsobem a proč sadíme stromy a pomozte nám budovat lepší svět.